دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


فرآیند تاثیر طب سوزنی

چگونه ممکن است فرو کردن یک سوزن در محلی از بدن دردها را تسکین دهد ؟!
در ابتدای کار ، به علت عدم تطبیق تاثیرات ضد دردی طب سوزنی با مفاهیم فیزیوپاتولوژی و فیزیولوژیک طب مدرن همکاران پزشک و سایر دست اندرکاران این نتیجه مثبت و موثر درمانی را در نتیجه خواص پلاسبو و تلقین و حتی بعضی هایپنوز (Hypnose) تصور می کردند . این دیدگاه با اشکالات زیادی مواجه بود زیرا صدها سال بود که در چین و بعضی از کشورهای غربی و جنوبی قاره آسیا طب سوزنی در بیماری های دردناک حیوانات و دامپزشکی و در گذشته نزدیک در اروپا و آمریکا استفاده می شد و در این حیوانات هرگز امکان تلقین وجود نداشت و علاوه بر آن ، در کودکان کم سن در این کشورها مکررا برای درمان بیماری های دردناک و تسکین آنها از طب سوزنی استفاده بعمل می آمد . بهمین جهت بود که دنیای متمدن بعد از آگاهی به اهمیت این پدیده طب سنتی چینی با صرف میلیاردها دلار پژوهش های بیشمار در مراکز علمی و دانشگاهی خود جواب این سوال را بطور کاملا مثبت و موثر بدست آوردند و در پژوهشگاه ها و دانشگاه های معتبر کشورهای پیشرفته توانستند بعد از امتحانات و کنترل تاثیرات پلاسبو و بهبودی طبیعی و سایر موارد مختلف تسکین و درمان بیماری های دردناک ، پاسخ اینکه چگونه و با چه فرآیند داخلی و هورمونی و عصبی بعد از زدن سوزن طب سوزنی در بدن ، این بی دردی و یا حداقل کم دردی ایجاد می شود ، پیدا و شک و تردید دنیای علمی مدرن را از میان برداشتند . تعداد زیادی از مکانیسم های تاثیر طب سوزنی به اثبات رسیده است که مهمترین آنها عبارت اند از :
1- اطمینان از ترشح آندروفین و ریخته شدن آن در خون و مایعات مغزی و نخاعی و سپس ترشح و ریخته شدن سایر مواد مترشحه Botenدر مایعات بدن می باشد که بعضی از این موارد در طب سوزنی هدفمند بدست می آید .
2- برای تسکین درد توسط طب سوزنی در بدن انسان عوامل دیگری نیز دارای نقش های موثر هستند . مثلا تحریک شاخه های عصبی میلین دار در عضلات و بافت همبندی که هدایت کنندگان درد و تحریک به نخاع می باشند . انجام این اعمال هر سه مرکز درد (نخاع - مغز میانی- هیپوتالاموس محور هیپوفیز)را تحریک و فعال مینماید .
3- در نخاع آورند ه های تحریکات درد از طریق ترشح مواد Boten مقدار آنکفالین و دینورفین (Dynorphin)را پایین می آورند .در مغز میانی بالا رفتن ترشحات System Rapheدر اثر تحریکات آنکفالین در ازای ادامه درد ، توسط نخاع با کمک سروتونین و نورآدرنالین تحت فشار قرار می گیرد .
4- یکی از اعمال هیپوتالاموس محور هیپوفیز ترشح Bآندروفین و وارد شدن به خون و مایعات آزاد از بدن می باشد و می تواند یک عمل ضد دردی را از راه دور عملی نماید .
5- در طب سوزنی ضد دردی Opiod Peptide رل مهمی دارد . در این مورد آزمایشات زیادی انجام شده است و متوجه شده اند که از بدن به تنهایی ترشحات Peptide ترشح می شود که به رسپتورهای مخدر (Opioide) اتصال دارند و مثل مواد مخدر خارجی که در ماده خاکستری نخاع با سیناپس هایی به اعصاب وژتاتیو و سیستم اعصاب مرکزی تقسیم می شوند .طب سوزنی ضد درد می تواند در ترشحات Cholecistokinin - سروتونین Glutamat - GABA - Subtans P - Angiotensin II - Somatostatin - Vasopresin - Neurotensin - Dopamin و سایر ترشحات Boten موثر باشد . در اینجا باید حدس زد که در انواع فرم های طب سوزنی (بدن ، گوش ، جمجمه و ...) هرکدام یک یا چند نوع ترشحات جداگانه Boten ایجاد می شود . مثلا در طب سوزنی بدن ، تحریکات موثر سوزن و کمک طب سوزنی نقاط دور و نزدیک در ترشح آندروفین رل بزرگی بازی می کند .در گوش تحریکات عصبی طب سوزنی نواحی مختلف گوش ، تاثیرات آشکاری در ترشح هورمونهای Boten دارد . در اینجا همسایه بودن گوش با سیستم اعصاب مرکزی نقش مهمی دارد .
بعد از سمپوزیوم طب سوزنی دوسلدروف در سال 1965 برای اولین بار فرآیندهای فیزیولوژیک و حتمی بودن تاثیرات طب سوزنی در مقالات علمی و پژوهش های متعدد Scientific Basos Of Acupuncturدر اختلالات و بیماری های دردناک بدن انتشار یافت . در همین سالها نورولوژیست معروف کانادایی PDr.Dr Bruce Promerazضد درد بودن بعضی نقاط طب سوزنی را بطور علمی در سه مرحله پژوهش مشروحا در بدن توضیح داد و ثابت کرد . «برای توضیحات و تفهیم چگونگی و علمی عکس العمل های زدن سوزن در بدن ، از نظر تاثیرات هورمونی و عصبی در صورت لزوم به کتاب اطلس آموزشی طب سوزنی با ترجمه دکتر امیر هوشنگ سپهری مراجعه نمایید»
در آپریل 1994 اداره امکانات پزشکی در انستیتو ملی بهداشت ایالات متحده در اقدامی ،13 نفر از متخصصین و دانشمندان طب سوزنی را از کشورهای مختلف دعوت و با 22 نفر از افراد علمی که آشنایی کامل با طب سوزنی داشتند و می توانستند نظریه پرداز و منتقد خوبی در این اقدام علمی باشند در 5 گروه تحقیقاتی درد - اعتیاد به مواد مخدر - فلج سکته مغزی - آسم - تهوع و استفراغ تقسیم بندی شدند نتایج باورنکردنی این تجربه و پژوهش مدت دار بسیار مثبت و امیدوار کننده بود .
در این گروه ها یکی از مولفین اطلس آموزشی طب سوزنی به نام پرفسور دکتر Bruce Promerazهمراه یکی از اکیپ ها بود . با شناسایی و اثبات تاثیرات مثبت در این پنج اختلال بدنی در مورد سایر بیماری هااز تحقیقات آکادمیک ، با صرف سرمایه هایی قابل توجه شروع شد . در مارس 1997 در واشنگتن نتیجه این پژوهش های متعدد و بسیار جدی توسط انستیتو ملی بهداشت وزارت سلامت آمریکا N.T.T در مورد موثر بودن طب سوزنی با موفقیت بالا ، دست اندرکاران پزشکی ایالات متحده را متوجه خود نمود و به این نتیجه رسیدند که این متد و پدیده تازه بدست آمده ، قادر است از نظر علمی و عملی در درمان اکثر اختلالات و بیماری ها در کنار طب مدرن به بهداشت و درمان کمک شایان توجهی بنماید . چندی بعد لیست بیماری های قابل درمان با طب سوزنی از طرف N.T.T وFDA به تصویب رسید . بالاخره در نوامبر 1997 برای اولین بار ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اجازه طبابت با طب سوزنی را صادر کرد . امروزه حداقل دوره های تکمیلی طب سوزنی در 27 دانشگاه پزشکی آمریکا و اغلب دانشگاه های کشور های اروپایی و آسیایی و بالاخره در اکثر کشورهای جهان دایر می باشد . برای مثال در آمریکا می توان به دانشگاههای معتبری چون Harvard- Stanford- J hons Hopkins- Colombia - Vale - Uclaاشاره کرد .
منابع :
1- کتاب اطلس آموزشی طب سوزنی مترجم : دکتر امیر هوشنگ سپهری
2- کتاب امپلانتات طب سوزنی گوش مترجم : دکتر امیر هوشنگ سپهری(در مرحله چاپ)


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر