دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


پیشرفت های جدید طب سوزنی در کشورهای غربی

ایالات متحده
بالاخره در مارس 1996 برای اولین بار سازمان غذا و داروئی آمریکا FDA اجازه استفاده از طب سوزنی را صادر کرد. قبل از این تاریخ طب سوزنی در طبقه بندی گروه 3 قرار داشت که باید برای تحقیقات و آزمایش به مراکز متعدد علمی فرستاده می شد و تا موقعی که تاثیرات مثبت و بی زیان این پدیده ثابت نشده بود برای استفاده عموم مردم ممنوع بود.

در آپریل 1994 اداره امکانات پزشکی در انستیتو ملی بهداشت در اقدامی مؤثر 13 نفر از محققین و متخصیص طب سوزنی از کشورهای مختلف را دعوت و با 22 نفر از افراد علمی آشنا به طب سوزنی از کارمندان خود که حق نظریه و انتقاد کامل داشتند در پنج گروه کلینیکی و تحقیقاتی درد اعتیاد به مواد مخدر سکته مغزی آسم تهوع و استفراغ تقسیم بندی شدند. نتیجه باور نکردنی این تجربه و پژوهش بعد از مدتی بسیار مثبت و امیدوار کننده بود «یکی از مؤلفین این اطلس prof.Bruce.promeranz این اکیپ ها همراهی کرده است».

با شناسائی و اثبات تاثیر طب سوزنی در این پنج بیماری در مورد سایر اختلالات و بیماری ها تحقیقات شروع شد.
دومین نتیجه گیری در نوامبر 1997 کنفرانسی سه روزه در واشنگتن توسط انستیو ملی بهداشت وزارت سلامت آمریکا NIT در مورد طب سوزنی به عمل آمد که این کنفرانس نیز با موفقیت بسار بالائی دست اندرکاران پزشکی ایالات متحده را متوجه خود نمود و به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی قادر است از نظر علمی و عملی در درمان بعضی از اختلالات و بیماری ها در کنار طب مدرن به بهداشت و درمان کمک مؤثری نماید و لیست بیماری هائی که اجازه درمان با طب سوزنی در آمریکا را پیدا کرد از طرف NIT و FDA به تصویب رسید.

در سالهای اخیر ترقی طب آلترناتیو و مکمل در کنار طب مدرن به اندازه ای موقعیت مهمی پیدا کرده است که برای تحقیقات طب آلترناتیو ، انستیتو ملی بهداشت بودجه ای معادل 89 میلیارد دلار در سال 2001 و در حدود صد میلیارد دلار سال 2002 به این امر تخصیص داده است. دوره های تکمیلی طب آلترناتیو و مکمل در ده سال گذشته حد اقل در 27دانشکده پزشکی آمریکا که بین آنها دانشکده های معتبر آمریکا مثل Johns Hopkins Stanford Colombia Harvard Ucla Vale وجود دارند ایجاد شده است.

آلمان فدرال
طب سوزنی توانسته است در 35 تا 40 سال گذشته با متدهای سنتی خود و درمان برخی بیماریها و اختلالات یکی از عوامل بهبودی و درمانی باشد و علت موفقیت آن هم ، تاثیر خوب و عدم عوارض جانبی است که در درجه اول رضایت اغلب بیماران ، در درجه دوم پزشکان را فراهم می نماید. بیشتر از 40 تا 50 هزار پزشک متخصص در ایالات مختلف آلمان سالانه میلیونها بیمار را با کمک طب سوزنی درمان می کنند.
برای اولین بار در آلمان اتاق پزشکان Westfalen - Lippe با مراکز تحقیقاتی سایر مناطق برنامه منظم و منسجمی برای درمان آلترناتیو پزشکی بخصوص طب سوزنی آغاز کردند.

در سال 2000 استفاده درمانی از طب سوزنی فقط در سه بیماری دردناک یعنی سردرد کمردرد مزمن و استئو آرتریت مزمن توسط کمیسیون ایالتی بهداشت به شکل آزمایشی برای سه سال اجازه داده شد. در این ایام با در نظر گرفتن لیست انتخابی انستیو ملی بهداشت وزارت سلامت آمریکا NIH بیماری های تهوع و استفراغ سکته مغزی اعتیاد به مواد مخدر اعتیاد به مواد مخدر آسم نیز به این لیست اضافه شد. با مثبت بودن این تحقیقات علمی بالاخره از سال 2005 آموزش تکمیلی طب سوزنی با 350 ساعت برنامه درسی پیشنهاد و به تصویب رسید که بیمه ها نیز بعد از این موافقت در پرداخت مخارج درمانی اقدام نمودند.


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر