دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


درمان با طب سوزنی

تعریف خاص بیماری ها در طب سنتی چین:
علت اختلالات عضوی و بیماری ها طبق باورهای طب سنتی چینی عبارت است از:
بهم خوردن و نابسامانی انرژی حیاتی Qi در عضو و کانالهای انرژی مربوطه که توام با ناهماهنگی Yin وYang نیز می باشد .به همین جهت به طور شماتیک درمان در طب سنتی از بین بردن اختلال جریان های انرژی حیاتی در کانالها و تعدیل و توازن YinوYangدر بدن تعبیر می شود .

این روش توسط Huang Di Nei Jing از سالیان دور پیش آگاهی و شرایطی مهم برای یک زندگی طولانی و سالم و ماندگاربا طبیعت به یادگار و تقدیم بشریت شده است که عبارتند از : ورزشهای مرتب جسمانی- تغذیه متعادل و سالم - اجرای تمرینات تنفسی ((Tai Ji Quan)) تعامل و تعادل و هماهنگی جسمی و روانی با زندگی روزمره اجتماعی .

هنگامی که در بدن بیماری به وجود می آید ابتدا قدرت مقابله و مقاومت تشدید شده و برای از بین بردن عوامل پاتوژن خارجی و داخلی هماهنگی در فزونی و کمبود انرژی حیاتی Qi در کانالها ایجاد و توازن به وجود می آید.

در این مواقع علاوه بر طب سوزنی موکسی باسشن و استفاده از گیاهان داروئی و رژیم غذائی مناسب نیز برای درمان اساسی بیماری نقش موثری را بازی می کند.

بنا به عقاید سنتی چنین جدائی جسم و روح وجود نداشته و کل وجود انسان در ارتباط دائم با طبیعت و محیط زندگی در نظر گرفته می شود .با در نظر داشتن قوانین طب سنتی ، تنظیم جریان Qi علاوه بر محدوده و ناحیه بیماری باید در کل بدن نیز ایجاد شود و برای توفیق به یک درمان مثبت و موفق در طب سوزنی باید شروطی که در ذیل می نویسیم برآورده شود .

تشخیص قطعی بیماری با کمک امکانات موجود در طب غربی و تاکید خاص بر روی حذف بیماری های بدخیم . تشخیص بیماری با تجزیه و تحلیل دقیق علائم بیماری از دیدگاه عقاید طب سنتی برای درمان موفق یک بیماری مزمن ، بسیار مهم و ضروری می باشد و این تشخیص با در نظر گرفتن تمایز دو اصل فزونی و کمبود انرژی در اعضا حاصل می شود .
اختلالات و بیماری های ایجاد شده از طریق فزونی Shi با درمان و روش های آرام بخش و تسکینی و بیماری هائی
که از طریق کمبود Xu به وسیله درمانی تشدید کننده درمان می شوند . تعیین استراتژی صحیح و موفق در درمان اختلالات و بیماری ها توسط طب سنتی چین بدون درنظر گرفتن تمام قوانین طب سنتی و طب سوزنی در بیماری های سطحی (Biao) بدن و عمقی (Ben) بدن هرگز توفیقی در بر نخواهد داشت . شناخت کامل از مسیر 12 کانال انرژی اصلی و دو کانال غیر عادی RenMai و DuMai و سایر کانالهای غیر عادی و ارتباطات آنها با همدیگر و شناخت نقاط خاص و طبقه بندی و اندیکاسیون ها و مبانی و تشریح نقاط . تکنیک زدن سوزن ، عمق ، جهت و تحریک مناسب ((روش آرام بخش - تشدید کننده )).
آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر