دکتر امیر هوشنگ سپهری

طب سوزنی


اهمیت طب سوزنی

فلسفه طب سوزنی بر مبنای ارتباطات عملکردی غیر علیتی و پدیده شناسی بنا شده در حالی که طب غربی برایش علت پدیده ها در درجه اول اهمیت قرار دارد. به عبارت دیگر طب غربی پدیده ای که با اصول علمی همراه و متناسب نباشد مردود می شناسد در صورتی که مفهوم فلسفه چینی Taoism احتیاجی به تعیین و تشریح علت نداشته بلکه فقط عملکرد و تظاهراتی که از پدیده می بینید قبول می نماید.

طب سوزنی در اوایل قرن 17 میلادی وارد پزشکی اروپا شد. سالها بعضی افراد مشکوک اروپایی مباحث طب سنتی چین را افسانه ای بیش فرض نکرده و اثبات کارائی آن را مدت زمان کوتاه غیرقابل توجیه می دانستند تا اینکه در نتیجه زحمات شبانه روزی دست اندرکاران که در اثبات پدیده های طب سوزنی کشیدند در 40 سال گذشته اکثر مکانیسم های تاثیری آن آشکار و در ژورنالهای متعددپزشکی و انتشارات طبی چاب شد. بالاخره آزاد شدن «آندورفین و سروتونین و کورتیزول و ترکیبات آنها» در خون بیماران مورد درمان با طب سوزنی به اثبات رسید.

بعد از تکمیل معلومات و یادگیری طب سنتی چین همراه فلسفه های شناخته و ناشناخته آن در کشورهای خود مشغول ارائه این طب مکمل چینی شدند.
در طول 60 سال گذشته نیز خود دانشمندان چینی در انستیتو فیزیولوژی شانگهای به تردیج پی به مکانیسم و تغییرات شیمیائی خون در بیمارانی که با طب سوزنی درمان شدند برده و بالاخره تاثیر ترشحات آندورفین و سایر فرآورده های ضد درد در طول درمان با طب سوزنی را به اثبات رساندند.

همین طور در اثر مطالعاتی در طول این دوران ، تاثیرات طب سوزنی در بیماری های سایکوسوماتیک که بعضی مواقع بهتر و مؤثرتر از طب مدرن غربی درمان را مؤثرتر می کرد آشنائی بیشتری پیدا کردند. در غرب نیز موازی با چین و سایر کشورهای شرقی آسیا کلینیک ها و مراکز درمانی و مطالعاتی متعددی پشت سرهم احداث گردید و امروزه در مراکز درمانی کشورهای غربی تقریبا 50% بیماریهای مزمن دردناک اعضای حرکتی توسط طب سوزنی مورد درمان قرار گرفته و اختلالاتی از قبیل :
آسم آلرژی بیماری های گوارشی اختلالات سایکوسوماتیک قلب بیماریهای نازائی و ناتوانی در مرد و زن یائستگی میگرن و سردرد در انواع مختلف پروستاتیت بیماری وزوز گوش (Tennitus که یکی از درمانهای اختصاصی طب سوزنی می باشد) تهوع استفراغ سندروم Meneier نرودرمیت کمک به فلج های مغزی و قلبی و سایر بیماریها که از ذکر آنها صرف نظر می شود جزو اقدامات روزمره درمانی با طب سوزنی قرار دارند.

دانشگاه های معروف آمریکا دوره تکمیلی چهار ساله ای برای تخصص طب سوزنی تعین کرده و سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA طب سوزنی را به عنوان روشی درمانگر در طب مکمل معرفی کرده است. (لیست بیماری هائی که این مرکز بهداشتی جهت درمان طب سوزنی مجاز دانسته در آخر کتاب ذکر شده است.)

البته در بعضی از ایالت های آمریکا هنوز اشکالاتی جهت پرداخت بیمه درمانی با این متد وجود دارد که به نظر می رسد به زودی این ناهماهنگی ها حل و فصل شود. در اروپا اغلب کشورها در پرداخت حق بیمه طبق تعرفه های تصویب شده عمل می شود. تشکیلات نظام پزشکی ایران نیز از سال 1387 این متد درمانی را به رسمیت و به تصویب رسانده و فعلا انجمنی به نام انجمن علمی طب سوزنی ایران در تهران و بعضی شهرستانهای بزرگ مشغول فعالیت علمی بوده و اعضای خود را دارند.


آدرس مطب : تهران ، بیمارستان لاله ، شهرک غرب ، فاز پنج ، خیابان سیمای ایران
تلفن : 88571079 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیBook Orderفرآیند تاثیر طب سوزنیطب سوزنی گوش (قسمت اول)طب سوزنی گوش (قسمت دوم)و طب سوزنیWHOآدرس و برنامه هفتگیطب سوزنی و زیباییدرمان با طب سوزنیدرباره طب سوزنیتکنیک ها در طب سوزنی چینینواحی انجام طب سوزنیدرمان با سایر متدهابیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانماساژ سنتی چینیسایتهای دیگر